Perská kočka

Původ

Pochází z Persie. Ocas perských koček je krátký a mohutný. Hlavu mají kulatou, se silnou bradou, krátkým nosem a 

velkýma, kulatýma očima s otevřeným výrazem. Uši peršanek jsou malé. Perské kočky se vyznačují svou dlouhou a hedvábnou srstí s bohatým límcem kolem krku. Délka i hustota srsti se liší v každém ročním období.

Povaha

Peršanky patří k plemenům s klidným temperamentem. Celé hodiny vydrží ležet na svém oblíbeném místě, a ničím se nerušit. Peršanky milují mazlení, hlazení a nechají se rády hýčkat. Kočky tohoto plemene jsou přátelské, málokdy vytasí drápky. Vyhledávání sporů nemají v povaze. Právě proto se dobře snášejí s ostatními kočkami, jinými zvířaty a převážně s hlučnými dětmi.

Péče o srst a oči

Velmi důležité při chovu peršanky je péče o její srst. Srst je nádherná, velmi hustá, skládá se z jemných chlupů, které se snadno zacuchávají. Pokud srst několik dní nepročešete, mohou se v ní udělat cucky, které nerozčešete, aniž byste kočku nezranili. Proto je důležité při chovu peršanky každodenní česání a občas propudrovat, aby se srst nežmolkovala.

Perské kočky mají potíže ze slzením, čímž vznikají v obličeji nehezké stopy po slzách. Tomu se dá zabránit čištěním fyziologickým roztokem nebo Oftalem, kolem očí a v očních záhybech.